chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

How can gravity's role in tectonic plate motion be described
A construction company delivered 40 loads of concrete in 5 days. What was their rate of work? A. B. C. D.
Explain how William Penn’s city of Philadelphia may have influenced the development of values and beliefs of the U.S. Constitution. Your answer should be at lea
a single die is rolled one time. find the probability of rolling a number greater than 5 or less than 3
What happens to an animal cell in a hypertonic solution?
focus life orientation's end-of-year exam answers
Which characteristic is true about a third-degree burn? A. It's caused by too much sun B. It occurs at the surface skin level C. It requires intermediate medica
I got 50 dollars for amazon am I'm 13 years old what should I get
Why is Spanish so hard and how to be good at it?
which belief was generally held by delegates to the Constitutional Convention in 1787