Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What numebr sentens equals3/6?
What is the average rate of change of the function f(x)=120(0.1)^x from x = 0 to x = 2?
Ron bought 2 dvds for 12.95 each. he spent $25. did he spend more on dvds or magazines
At a gas station, the price of a regular gas was $3.80 per gallon on monday. the price increased to $3.85 per gallon on tuesday. round the price per gallon for
Why is the north more developed than the south?
english 3 5.03 please help
There are 4 teams in a basketball league. Each team plays each of the other teams three times. How many games are played?
Find the zeros of g(x)=x2+5x−24g
how long can a snake be
What is the unite rate for 42 laps in 6 races?