tashaeklein9 tashaeklein9
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 04-04-2018
divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
Answer Link
kiniwih426
kiniwih426 kiniwih426
  • 15-02-2022

Answer:

$2.65 per gallon

Step-by-step explanation:

To better understand the problem, let's write out a ratio and figure out the proportion.

82.15$        x    

_           =     _

31                 1

To figure out x, we will have to divide 82.15 by 31.

82.15 ÷ 31 = 2.65

Therefore, the answer will be 2.65.

-kiniwih426

Answer Link

Otras preguntas

Discuss how Sports and Cultural Clubs Con have positive influence on displine in school.
Leonardo da Vinci’s paintings are characterized by _________.
¿Por que echos se le recuerda a Adolf Hitler? Ayuda Por favor :]
467,768 round it to the hundreds place
Grade 11 EnglishWrite two diary entries about your feelings and expectations. ​
467,768 round it to the hundreds place
Someone plzzzz help I don’t get this at all
Which of the following is the best procedure for making a lane change to the right? 1 point a. Check all sides for a safe gap in traffic, signal right, recheck
đảng cộng sản là gì?
Find the Quotient. Do NOT round 22.14 divided by 1.2