neishamanigo neishamanigo
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

A company pays $379.50 for its employees to attend a luncheon. If the cost is $8.25 per person, how many employees does the company have?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-04-2018
Total amount paid = $379.50

Cost per person = $8.25

Number of employees:

$379.50 ÷ 8.25 = 46

-------------------------------------------------------------------------
Answer: There are 46 employees.
-------------------------------------------------------------------------
Answer Link

Otras preguntas

After five tests Allison's average score was 88. After six tests her average score had increased to 90. What was her score on the sixth test? Show your work.
In what situation can you use only multiplication to find equivalent fractions to a given fraction? Give an example.
I need to know the minimum number of straight fences needed to divide the 4 pigs such that each pig has its own pen? What number of pigs could they i
Casey is opening up his own personal training facility. what is one of the advantages he has?
Weight class names where did they originate
Which of the following is true of the time measurement systems used by ancient Mesoamerican and South American cultures A.The Incas, Aztecs, and Mayans all had
The best way to increase our supply of energy is to use less energy. [true or false]
is germany a example of a vernacular region
Which word is misspelled? playful hopeful frightful mercyful?
A four pint carton of frozen yogurt cost $5.12 what is the price per fluid ounce?