Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Experts,students help me with the 11th question A$AP If u answer this u will gain 25 points
Who was the first woman to represent a major political party on a presidential ticket
if AB=58,Find the value of x. Show your work
"a solution is made by mixing 44.0 ml of ethanol, c2h6o, and 56.0 ml of water. assuming ideal behavior, what is the vapor pressure of the solution at 20 °c
If Charlotte started doing her homework 9:15 and she finished 7 and a half hours later,what time did she finish?
What is 2x+3+7x=-24?
adding fractions [tex] \frac{1}{2} \ + \frac{2}{3} [/tex]
Help! I will give brainliest, amazing rating, and thanks for answer!
Write the mixed number as an improper fraction. -6 1/3 (25 points) A) -17/3 B) 19/3 C) -19/3 D) 17/3
Is musical theatre a form of antirealist theatre similar to expressionism and theatre of the absurd? a. yes, because major writers of musicals produced manifest