solisrebeca11
solisrebeca11 solisrebeca11
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

Help please!
You will purchase snacks for the baseball clinic. You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. You need at least 10 granola bars. What combination of fruit and granola bars can you buy?

Respuesta :

SINAZEUS
SINAZEUS SINAZEUS
  • 03-04-2018
you can buy 12 granola bars: 12$
and 9 pounds of fruit: 36$


good luck
Answer Link

Otras preguntas

Use each vocabulary in a sentence 1.Palpable: able to be touched or felt 2.Lore: traditions and knowledge passed down from generation to generation 3.Indolent
The chair stood up straight and tall
France was a rich and powerful nation in the 17th century how did the artist of the time react to this historical context
(b) On what factor does the mechanical advantage of a simple machine depend? (a) N/m B. Very short answer questions, 1. What is the principle of simple machine?
what is the perimeter of the larger rectangle?
Solve the equation. 19 = 14 + k k=
6 tenths times 8(please help)​
Factor the expression. 24 + 7x − 5x2
Find the output, y, when the input, x, is -4. y = у 7 8 6+ 4+ 2 -8 -6 -4 2 4 6 8 -2+ -4+ -6+ -8-
Through the use of an annotated diagram, describe covalent bonding in a water molecule.