hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Why is California warm and moderately humid but Nevada is hot and dry? A. The two states are at different latitudes. B. As air moves west over California's mo
Help pl0x, Algebra 1
A light bulb converts electrical energy into electromagnetic energy is true or false?
the bombing of Hiroshima and Nagasaki resulted in
What are some methods used by Mussolini to rise to power?
Which is one type of play that Shakespeare wrote? A. histories B. musicals C. passion plays D. burlesques Question Resources
Which is an example of a structural adaptation of a plant? A. plant moving toward light to increase photosynthesis B. roots responding to gravity to get to wa
On a map, the distance between two cities is 7.3 centimeters. The map scale is 1 cm:50 km. What is the actual distance between the two cities?
What are some methods used by Mussolini to rise to power?
Which sentence has two antecedents and one pronoun? Laurie likes to bake in her new oven. Cody and Aleena sold their car. My school does not have an October