Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

INGLÉS Subtema: PUT THE ACTIVITIES IN LOGICAL ORDER LOOK AT THE FOLLOWING VOCABULARY ACCORDING TO THIS RULES, FIND THE ADJECTIVES IN THE WORDSEARCH AND WRITE T
Please help! Answer choices are 0 2 14 7
what advice could you give Karl to help him change from a sedentary to a more active lifestyle?
Compare two things anything that you want tv shows, movies, animals, vacation destinations, presidents, countries, cell phoned, books, sporting events, or anyth
Find the quotient. The answer must be a proper fraction simplest form. 4 13 ÷ −3 16
Diana usually drives at average rate of 30 mph. If Diana is able to increase her average rate by 10 mph, how many minutes would it take her to get to Tony's hou
why carbon dioxide is much more soluble in alkaline solutions​
What are the benefits of knowing your target heart rate? List at least three.​
Which of the following statements correctly describes the Sun? A. It is a giant star with a short lifespan. B.It is a red dwarf star with a very long lifespan
MA LASI SA O FUT PE MATA??????