hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

In 2012, the population of a city was 5.57 million. The exponential growth rate was 3.69% per year. A) find the exponential growth function. B) Estimate the po
What is one way you could reduce the friction force between two surfaces?
Essay on advantages and disadvantages.​
Please help and thank you
solve 36+12v+9v=-3v-36
Which type of insurance is MOST LIKELY classified into categories such as term, whole, and variable? A) life insurance B) health insurance C) automobile insur
Help on this question
what is the slope,y intercept ,are the lines the same intersecting ,or parallel? What are the number of solutions? Classification ,Consistent-dependent,Consiste
I really need help. Idk why I’m so dumb but thanksssss
What is the appositive in this sentence? The president, an elected official of the United States, serves a four-year term The president The president, an elect