avamarieserpa31 avamarieserpa31
  • 01-04-2018
  • Mathematics
contestada

Paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of $13.50. which equation represents p, the cost, in dollars, of each notebook

Respuesta :

von89
von89 von89
  • 01-04-2018
6p=13.50

there are 6 notebooks and it costs $13.50 altogether. P represents the cost of one notebook, therefore the equation would be 6p=13.5. It can be rearranged to p=13.5/6
Answer Link

Otras preguntas

The words submit, deposed, and lose all support the idea that Responses A the king is angry with his subjects.the king is angry with his subjects. B the king wi
Please help!!! Lightning that occurs within a cloud is known as ___ lightning.
How many bushels of wheat are wholesalers willing to buy at $18 per bushel? a. 18 b. 26 c. 38 d. 42 e. 52
Question 3 4 pts Solve the equation for the variable. Show your work and be sure to not forget to show all of your steps. -3(3 + 6b) = 36 - 3b​
Which career pathways are part of the energy career cluster? select all that apply.
What influence did the theory of states' rights have on the secession of southern states, including south carolina?.
If magneium burn in oxygen, the ratio i 3 ma unit of oxygen to form 5 ma unit of magneium oxide. How many gram of oxygen are needed to react with 6 gram of magn
in the problem to the left if Tim mows 9 lawns this week, by how much will he have exceeded his goal ( Tim earns 120 plus 30 for each lawn he mows. ) PLEASE H
How many bushels of wheat are wholesalers willing to buy at $18 per bushel? a. 18 b. 26 c. 38 d. 42 e. 52
Write a program that accept a whole number a input, mutiplie that number by 21, and then output the product