khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

The lowest point in a particular country is -575 feet at a particular place. If you are standing at a point 698 feet above the lake, what is your elevation?
What advantage did bronze-tipped spears give?
Started wearing clothing for warmth during which period. a Paleolithic b Neolithic
The number of protons is called the atomic ____ and its the fundamental organizing principle of every table of the elements
In a reaction, chlorine accepts an electron to form Cl-. Which statement is true about the atomic size of the chlorine ion?
8 Problem Memorization Drill What type of angle is this? A. obtuse B. straight C. right D. acute
is the probability of .39 certain?
jjhb ft fv tuning Denise l Debbie
Which of the following statements is true about depression? Select one: a. Depression is not very common in the United States. b. Feeling "blue" and depression
Effective organizing includes making sure teams are optimally designed. True or False