Seudónimo Seudónimo
  • 01-02-2016
  • Mathematics
contestada

eight cakes cost 4.00. how much do three cakes cost ?

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-02-2016
8 cakes ... 4.00
3 cakes ... x = ?

If you would like to know how much do 3 cakes cost, you can calculate this using the following steps:

8 * x = 4 * 3
8 * x = 12     /8
x = 12/8
x = 3/2 = 1.5

The correct result would be 1.5.
Answer Link
kaybug5163
kaybug5163 kaybug5163
  • 01-02-2016
three cakes equals $1.50
because.....
8 divided by $4.00 equals 2
so 3 divided by 2 equals $1.50
Answer Link

Otras preguntas

What is [tex] \frac{7}{8} [/tex] closest to ( 0, 1/2, 1, 1 1/2)
Choose all the answers that apply. A gas _____. has a fixed volume has a fixed shape is difficult to compress takes the shape of its container has molecules w
Help me plzz I'll do the same
When analyzing a passage for suspense, which feature is important to note?
may someone help me with this please
A trait is a specific characteristic that varies from one individual to another. true or false.
how does the media influence us ?
in metals, the properties of malleability and ductility are explained by the fact that metallic atoms can roll past metallic bonds and form new bonds. roll over
On a new construction site an electrician can install a new light fixture in 20 minutes a project cost for 24 new fixtures to be installed on each of four floor
Complete the sentence with the correct form of the adjective. La abuela es __________. viejo vieja viejos viejas