idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

You suspect that the spiciness of food served in a restaurant is positively correlated with number of soft drinks ordered. You have gathered several observation
What is Carbons position on the Periodic table?
Sparkle is 464 mm long and twilight is 46 cm long which of Amelia's cats is longer
How many more people were in the North than the South? (Civil War)
Traits are determined by ribosomes vacuoles genes mitosis
what are the roots of the equation x^2+4x-16=0
People who are always late for a deadline or a dinner engagement place an unacceptable ___ upon others. A. imposition B. exposition C. mediation D. proponent
Which structural adaptation do some plants have to attract pollinators? A.small leaves B.deep roots C.hard bark D.colorful flowers
She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?
How do I find the rate of something?