dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

The wind smells slow-and-sour means what?
Bipedal organisms ____________________. a. walk upright c. reproduce once b. have opposable thumbs d. have prehensile tails
Can someone make a counterclaim to the pasaage.QUESTION IS "ARE GREEN TECHNOLOGIES WORTH THE INVESTMENT?.
Which sentence correctly substitutes the phrase in quotations? Carla compro "los anteojos de sol". a. Carla las compro b. Carla lo compro c. Carla los compr
What is the x and y intercept of -x -6y=12
How many different kinds of birds can you see in Kruger National Park. A. 13 B. 70 C. 147 D. 517 E. 1,250
After the Boer War, the majority population of South Africa was forced to live _____.
What is the name of the process in which tRNA is involved in making proteins?
what does peri mean for periscope?
what number is 2 more than 3 times another the sum is 22 to find the numbers