gisonXJ4aiyd
gisonXJ4aiyd gisonXJ4aiyd
  • 03-01-2016
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of undershirts cost 13.98.This is 3.96 less then the cost of buying 6 individual shirts.If each undershirt costs the same amount how much does each undershirt cost when purchased individually?

Respuesta :

Imabeatsgirl Imabeatsgirl
  • 03-01-2016
1.67 is your answer 13.98 - 3.96=10.02 10.02 divided by 6 = 1.67
Hope I helped
Answer Link

Otras preguntas

why did the Crown pass so-called Intolerable Acts
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649
list all of the odd numbers less than 20 in numerical order
Which on of these numbers is not like the others? 25, 16, 49, 63, 81
The question and answer is in the attachments
Please Help!!! If someone dies without a will, a situation known as intestate, the state will step in to handle the distribution of the estate, even if it is n
Which sentence contains an infinitive or infinitive phrase? A. Visit us next week and tell us about your trip. B. Tamar is planning to go to the zoo near her
People had to pay taxes to provide services for the newcomers. a. Yes b. No
The words tranquil, hidden, peaceful, and versatile which ones are either synonyms or antonyms
if the product of two numbers is 21 and the sum is 10 what are the two numbers