xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

advantages and disadvantages of technology
shoulder exercises for men
When Twitter is used to gather a large group for a face-to-face meeting it is called a. Flash mob. Group mob. Tweet mob. Twitter mob.
The author of "Code Talkers” supports the idea that the code talkers were essential to America’s war effort by illustrating why the code talkers chose to help t
how many valence electrons does oxygen have
how many bones are in the foot
I need some help with this:)I'll apreciate the answers.
What is the term that refers to Adolf Hitler's plan to exterminate all of the jews
What is the area of each face of cube A? If cube A is 1/2 inch on each face
Which of the following mixture types is characterized by the settling of particles? a. solution b. suspension c. colloid d. hydrate