daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0
how to write an equation and solve it for the followingOne fifth of the employees of Delta Industries, Inc., work in the Sotheastern region. If the company empl
The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
whats Henry Hudson interesting facts?
why is red onions purple
A box contains bags of crisps. Each bag of crisps weighs 25 grams. Altogether, the bags of crisps inside the box weigh 1 kilogram. How many bags of crisps are i
How is carbon dioxide obtained?
what are two human uses for mosses?
When was the battle of Hastings?