Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Gina and her brother are collecting pennies at home.They have 382 pennies so far. If they trade the pennies for dimes,how many dimes will they have? How many pe
A 7 digit number has a 0 in the ones place a 6 in the ten thousands place and 8 in the millions place and fives in each of the remaining places. what is the num
What was one major effect of industrialization on American society?
How far something moves in a specific amount of time?
If you're currently earning $9.25 per hour and you received a 4% increase, what would be your new hourly rate
equivalent ratio for 12/9
Question 1. The opposite of -4 is? A: 4  (picked this one)  B: _4 C: -(-(-4)) D: -|4| Question 2. The opposite of -10 is? A. -(-(-10)) B. -10 C. 10 (picked thi
List two non-SI units for volume, and explain how they relate to the cubic centimeter.
which of these can be considered data
Colleen rode her bicycle 9.5 miles in 0.8 hours what was her average speed in miles per hour