niriha niriha
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Publix has a sale on candy bars .shoppers get 1 free candy bar for every 2 candy bars they but at $1.50 each.Mr.rovertto want to buy candy bars for his class that has 24 students.how many candy bars must he buy,and how much will it cost

Respuesta :

m15pride04 m15pride04
  • 04-01-2018
It will cost $12. 24-16= 8. 8 times 1.5= 12
Answer Link

Otras preguntas

The half-life of fluorine-20 is 11.4 seconds. After _______ seconds, 1/4 of the original amount of fluorine-20 will remain
What is the gcf of 64 and 32
f(x)= x2+2/10 What is the answer I'm so bad at math
Which is greater 74.3 or 7.43
what is the decimal of 4/25
Cells that have differentiated still have most of their genes and they
What one characteristic will most likely lead to a disease outbreak being classified as a pandemic?
How did geography affect trade in China?
James Monroe coined the phrase "Era of Good Feeling" to describe his term as president of the United States. True or False
Russian ice breaker yamal can move forward 2.3 meters thick ice at a speed of 5.5 kilometers per hour how long will it take to travel 82.5 kiolometers