winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

A machine with a mechanical advantage of 10 is used to produce an output force of 250 newtons. What input force is applied to this machine
Who vetoes bills? Please help
What is freedom of religion?
What group of people was taken to America and sold as slaves?
In terms of entropy and energy, systems in nature tend to undergo changes toward (1 ) lower entropy and lower energy (2) lower entropy and higher energy (3) hig
Which of the following does a business setting call for? formal language avoiding slang a detached tone professionalism all of the above all of the above except
What does the judicial branch do?
What is the name of the President of the United States now?
What is the name of the President of the United States now?
HOW WOULD YOU BE ABLE TO IDENTIFY streptococci THROUGH A MICROSCOPE