23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Witch statement is true about a body moving at a constant speed in a circle
How many solutions dose the following equation have |6x + 12 | =-18
Which descriptions from the list below accurately describe the relationship between XYZ and UVW? Check all that apply.
write pome praising cell division be sure to include an explanation of each term you use in your pome or song has to be about cell division
PLEASE HELP!!! if m = 35 cm and n = 37 cm, what is the length of l? A. 13 cm B. 15 cm C. 2 cm D. 12 cm
what is the meaning of the prefix trans
how to solve 100=16000(.88)^t​
A volleyball player sets the ball in the air, and the height of the ball after t seconds is given in feet by h= -16^2+12t+6. A teammate wants to wait until the
what is the difference between specialization and economic interdependence ​
On my spanish homework: Voy (Insert here) centro comercial A. a los B. a la C. al D. a las​