herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

(PLEASE HELP. IM GIVING BRAINLIEST AND 50 POINTS TO FIRST CORRECT ANSWER) Which river do you think is more polluted? Chiang Jiang River, or the Ganges? Why? giv
in a class of 40 students each student plays one indoor game such as ludu,card or oware. Ludu is played by 18, oware is played by 20, while card is played by 27
What might be one explanation for how scientists are finding horse fossils in South America? please hurry
Help on this please
What may be the reason why girls want to enter relationships with older men?
I NEED HELP PLS I WILL GIVE CROWN: Mr. Crow, the head groundskeeper at High Tech Middle School, mows the lawn along the side of the gym. The lawn is rectangular
What effect does temperature have on the homeostatic functions
Louise save R4800 to buy a scooter.Thr are two options to purchase the scooter hire purchase the scooter with a 30% deposit and 48 monthly payments of R500 or R
Jaya goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $11.15. A sales tax of 3% was added on. Jaya tipped 13% on the amount after the sales tax was added. H
What are the products of cellular respiration? (Choose all that apply.)