ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
If the length of each side of a square prism is ten feet. Find the total surface area of this object
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
'for a good cause if you are determined you are able to overcome any obstacle'. explain
the graph below shows the distribution of students grades on their last math test. Based on the Empirical rule, what percent of students made.. *btwn 80 n 85 o
find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?