loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Which literary device has been used in the underlined line? Arise, my soul, on wings enraptur’d, rise To praise the monarch of the earth and skies, Whose goodn
Which of the following is not a whole number? (There might be more than one!) Select one or more: a. 12/4 b. 25 c. 3 1/4 d. -21
The 4th Amendment is particularly aimed at a. preventing the use of the exclusionary rule. b. “movable scenes of crime” such as automobiles or boats. c. prevent
While an economy is growing businesses tend to make large capital investments. TRUE FALSE
Please help! (Number 17)
PLEASE I NEED THE CORRECT ANSWER !!!
(-4a+b-2c)-(3a+2b-c)
1.) in the fibonacci sequence each term after the first two terms is the sum of the preceding two terms. If the first two terms are 1 and 1, then what is the te
Is it 15 , 75 , 90 , or 105 degrees ?
Identify the piece of home fitness equipment that requires the most maitenance and discuss the key steps for maintenance