labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

why there's a rainbow after the rain?
The sum of 18 +45 is a multiple of which sum? A. (3+9) B. (2+5) C. (1+3) D. (9+9)
Which is a solution to the equation? (x - 3)(x - 5) = 35 x= -8 x=-5 x=2 x = 10
plz prove this for me.....sin^6 (x)+ cos^6 (x)=1- 3/4 sin^2 (2x)I'll reward u guyz with many pts plus brainliest ​i need full steps
Two dogs, Rufus and Daisy, are eating dinner. The amount of food (measured in grams) and Rufus's bowl after t minutes is R(t) = 450-150t, and the amount of food
Find and simplify the difference quotient f(x) = -x + 7x+5
What is weathering? A. Process by which weathered and eroded materials is deposited by wind, water and ice. B. The movement of weathered material by wind, water
what was the greek civilization
how many star are thier in the universe​
Please answer the attached question by selecting of the the given answers.