kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Which elements of the story suggest that it is an earth diver creation story in "How the World Was Made"?
from "EXTRICATING YOUNG GUSSIE" by P.G. Wodehouse 1.She sprang it on me before breakfast. There in seven words you have a complete character sketch of my Aunt A
The statement It is hot and sunny today; the temperature is 88 degrees at 11:00 a. m. describes _______. weather climate topography latitude
The- - - - - is the area of a tooth the cervix to the apex
Which example best describes a change of medium? A.A critic decides that Doré's point of view is stronger after viewing the illustration of the Minotaur from D
Which term describes a society that has been radically changed by technology? a. postindustrial b. postmodern c. preglobal d. pretechnological
how does Dickens in Oliver Twist explore the individual casualties of economic progress?
If f(x) = -7x + 5x2 + 10, what does f(-2) equal?
Where in the body are blood vessels and nerve endings found
In the development of a cancer cell, the formation of new blood vessels is called a. carcinogenesis. b. angiogenesis. c. metastasis. d. differentiation.