Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

can you calculate speed?
PLEASE HELP IM TRYING TO CATCH UP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
two consecutive integers who sum of 111​
Spell the word below correctly. respelling: kl v r spelling:
please help me immediately for brainliestA bus has 6 seats and there are 8 passengers.In how many ways can the bus be filled?​
i need help on this math problem
If you cannot find the CD with the device driver when installing a new piece of hardware what option should you try A.see if the device is available Online B.
In scientific notation what is the radius of the sun​
solving one step equations 1/4 a = 3
A basketball coach is interested in measuring a players vertical jumping ability. While standing and reaching up the players hand reaches the 4 inch mark on the