ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

What was Italy’s primary role in the WWII?a. It helped Germany in accomplishing its main objectivesb. It was helpful to Britainc. It caused problems for Japand.
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
three consecutive even integers have a sum of 168. what's the value of the largest integer?
which property you used.64+58=                    +64
1/7(x+21)=-6 answer ?
What are the natural resources in venice,italy?
what is the value for the expression -5+ 5
how is a knoll formed
What conditions must be met in order for a reaction to be considered exothermic?