shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Find the quotient. Of 2/9 and 4/6
how did washington deal with the smallpox epidemic
write the number 4.8 in scientific notation
QUESTION 5 The elevation at which a parcel of air cools to its dew point temperature is called the a lifting condensation level b. environmental lapse rate C. s
Jayda started a corporation that creates software products for clients. Which statement correctly reflects Jayda’s role in the corporation? A. Jayda owns the c
Define the following terms: Ecology, Ecosystem, Organism, Population and Community. Long description for all terms please Please type it out! Hand written is ha
What was John Locke's thoughts on how humans felt about each other?​
I don’t know the answer to this question.
Write a compound inequality that is represented by the graph
Find the common ratio of the sequence. 3,-9,27,-81