starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

when was a time zeus interacts with another god or interacts with a mortal
which industrial benefited from the invention of water frame in the 1760s
Many scientists accept a theory about the origin of the universe, called the big bang theory. describe at least one piece of scientific evidence that is used to
What is a possible consequence of fertilizer runoff in aquatic ecosystems?
When a sentence includes a participle phrase the phrase functions as?
What is the area of triangle LMN? 3 square units 4 square units 6 square units 8 square units
What does written business communication skills include?
What are the zeros of the function f(x)=x2−5x−24 ? Enter your answers in the boxes. ___ Or ___
Write the formula for dinitrogen tetra phosphide
Identify which lines are parrelamd perpendicular 54-57