sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

The first official U.S. flag, adopted in 1777, had what component(s) on it? a. Thirteen stars and thirteen stripes b. Thirteen stripes and the words “Don’t Tr
Name the singer/songwriter of “On the 4th of July.”
How many words are in the Pledge of Allegiance? a. 31 b. 22 c. 29
Which two U.S. presidents were impeached?
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (9,-1); m=4/3. I need help!
Mean that is computed with extra weight given to one or more variables of the sample. Weighted average Dependent variable Ordered pairs Like terms
According to marginal analysis, you should spend more time studying economics if the extra benefit from an additional hour of study: a. is positive. b. outweigh
IDEAS FOR RECONSTRUCTION, explain why they are good ideas?
How long is the term of Supreme Court justices? a. 20 years b. life c. until he or she reaches age 75
question number 4 please help