DRJ DRJ
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Respuesta :

annabellthegrea
annabellthegrea annabellthegrea
  • 04-06-2015


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

Answer Link

Otras preguntas

HELP URGENT! WILL GIVE BRAINLIEST!! 1) What is the value of 8!? A) 8 B) 64 C) 512 D) 40,320 2) What is the value of 5P5? A) 5 B) 25 C) 120 D) 125 3) What is th
What is the answer to this?
Based on a sample survey, a company claims that 75% of their costumers are satisfied with their products. Out of 1,176 customers, how many would you predict to
Hay que mantener un ______________ de cuarenta y ocho mil pesos.
different ways to model of 3/2
Hi, can you help me? Thanks :D
If △HLI ~ △JLK by the SSS similarity theorem, then is also equal to which ratio?
Help me with my geometry
How did the allies defeat Germany and Europe?
a business owner would like to offer training for pesticide application. which topic should be addressed in this training