leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Earth's greenhouse effect is most directly related to the _____ cycle. a. argon b. carbon c. oxygen d. nitrogen
5. Which of the following sentences contains an italicized word that's used as a predicate adjective? A. Jerry looks ill today. B. Jerry looks at the map. C. Je
Polymers are formed by joining several units called monomers.what does the term monomer refer to? the answers are a unit made up of several compounds a unit ma
A chef cooked seven kilograms of mashed potatoes for a dinner party. If the guests only ate three-quarters of the amount he cooked, how much did they eat?......
What is the value of the expression |x| + |y + z| when x = –6, y = –3, and z = –5?
Which of these statements about Buddhism is true? A. Buddhists taught the virtues of the eightfold path. B. Gautama, founder of Buddhism, was a common fisherman
One case of books weighs 35 pounds. One case of magazines weighs 23 pounds.A book store wants to ship 72 cases of books and 94 cases of magazines to another sto
In marine west cost climate, ocean winds cause?
President Truman sent a fleet of ships to what island in 1949 to protect it from Red China?
4.5ft is what circumference of a circle