zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

BHCD compare AE and AC ​
Describe how the graph of y= x2 can be transformed to the graph of the given equation. y = (x + 14)^2 (5 points) Shift the graph of y = x2 down 14 units. Shift
__________ skids occur when you suddenly press too hard on the accelerator and the drive wheels lose traction.
Multiply the following binomials. Write in descending order of degree. What is the coefficient of the third term? (3x + 2)(7x - 8)
Which answers are correct?
Liam makes a poster for the carnival. Kate says the price per ticket decreases the more tickets a customer buys. Liam disagrees.
I need help please ​
According to this paragraph, what is President Roosevelt's stated purpose for issuing this executive order? е ainst al- ises, in 533, To protect and train Ameri
How many Joules of heat will be given off by 55.0g of water as it cools from 87.3°C to 25.0°C?
someone help.me find angle C and Dalso this is in CIRCLE THEOREM lesson​