barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Explain why the two figures below are not similar. Use complete sentences and provide evidence to support your explanation.
Whitch Verb phrase is they WILL HAVE FINISHED
If you are using the paintbrush tool and want to change the color of the paint being used , what should you change
Read the following passage written by a teen hero: I want to be a vocal advocate for nature. I reject the idea that I am too young to make a difference. I rece
Tell the measure of the angle in degrees 1/12
a rock thrown horizontally at 20m/s from the top of a building 63m high. How far from the base of the building does the rock land?
What is the common rule for simplifying a negative exponent with a coefficient? Ex: 3^-1
A side of a triangle is divided into three congruent parts. Two lines, parallel to another side of the triangle, are drawn through each dividing point. Find the
Please help me out with this!! (Explain) Thank you soo much!! BRAINLIEST TO BEST ANSWER
a+b=20 c+d=30 Calculati ac+ad+bc+bd= ?