lovefromapril lovefromapril
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

a school bake sale earned over $25 from selling cookies, which cost $3 each. how many cookies did they sell?

Respuesta :

hannah9miske
hannah9miske hannah9miske
  • 02-05-2017
They sold 8 cookies.
Answer Link
bcalle
bcalle bcalle
  • 02-05-2017
3x > 25
divide both sides by 3
x > 8.33 cookies
They had to sell at least 9 cookies.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following climates is most suited for physical weathering?
Kenny bought a new car stereo that cost $220, but he had a coupon for a 14% discount. How much did Kenny pay for the car stereo.
Which system of inequalities is is represented by the graph
What is the sum of the geometric sequence-1 6 -36 yes there are 7 terms
Find x .............
For a school play you are making plastic use that are 3.5 feet on each side.How much plastic is needed to make one cube? if you want to make two cubes how much
This one as well. Thanks! #22 a & b ​
I need help finding the area of this shape
what are some of the structures inside a cell that help it to live and prform its role in an organism?
a set of bike racks cost $356. The price is marked up to make 40% profit. calculate the markup price of the bike racks