HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
.Which of the following is true, based on the scatter plot above? A.  There is no relationship between the size of
what is 3/5 plus 5/8?
find the product ad quotient of each pair numbers 24.6 and 1.2
How to put this an equation (an athlete trains for 115min each day for as many days as possible. Write an equation that relates the number of days d that the at
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
Which number line shows 1/3 and it's opposite
Write an equation to model each situation thee solve ! The tallest player on the basketball team is 77 3/4 in. Tall. This is 9 1/2 in. Taller than the shortes
what is the domain and range for y=lxl
9 divided by 16 and please explain on how to get the answer