SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
why did texans drive their cattle to towns in the midwest
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
6 5/10 as improper fraction
Which fraction is equivalent to 2/7
Divide and express the result in standard form. 8/7-i
what produces the motion of air convection
What is x^2+8x-5 in vertex form? Please explain.
why did farmers follow railroads into the texas frontier