ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What is the expanded form of 24.76?
What angle do the minute and hour hands of a clock make at 8:00
What was the result of the Supreme Court's Dred Scott decision?
what angle do minute and hour hands of a clock make at 5:30
Three times the sum of a number and 4 is 8 less than one half the number
shelley spent 17 minutes washing the dishes. she spent 38 minute cleaning her room. Explain how can use mental math to find how long shelley spent on the two ta
Im sorry, im not good with negatives and positives xD this is the last one Which values satisfy the inequality? |x| < 3 Choose all answers that are correct.
rename the number 120,000 ten thousands
"The product of 4 and a number plus 17 is 5" -translate and solve
Will a stand that can hold up to 40 pounds support a 21-kilogram television ? explain .