EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Identify the following. Where is he going? fragment simple sentence complex sentence
How do you solve the equation a=2(l+w) to solve for w?
What is the x-intercept of the line with the equation 1/3x + y = -15 ?
The majority of Portugal's colonies in Africa were located in Eastern Africa. a. True b. False
Which of the following is NOT a valid reason for using credit?
What is 6,000, 234 divided by 3
A planet in our solar system is located far from the sun describe the size and composition of the planet
Can you extend the zero product property to non zero products of numbers? For example, if ab=8, is it always true that a=8 or b=8? Explain
How did The Renaissance pave the way for the Scientific Revolution
How does photosynthesis affect the flow of energy in a biosphere?