AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

How can b^2+9b+14 be re-written?1) (b+7) (b-7)2) (b-7) (b-2)3) (b+7) (b-2)4) (b+7) (b+2)
Using the equation y=ax^2+bx+c to represent a parabola on a graph, which statement is true?1) If b is negative, the parabola opens downward2) If a is negative,
A bottle rocket that was made in science class had a trajectory path that followed the quadratic equation y=-x^2+4x+6. What is the turning point of the rocket's
What is 68 divided by the square root of 4
What is 68 divided by the square root of 4
A ski jumper competing for an Olympic gold medal wants to jump a horizontal distance of 135 meters. The takeoff point of the ski jump is at a height of 25 meter
which expression is equivalent to x^4-y^4?
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?
Which substance will combine with oxygen gas to produce a greenhouse gas? a. Na b. S c. H₂ d. Ne e. C