ZelinaZ86544 ZelinaZ86544
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of each of the following items. Round your answer to the nearest tenth.jelly18oz at $1.3632oz at $2.02

Respuesta :

FraydaF670489 FraydaF670489
  • 03-11-2022

Answers:

$0.075 per ounce

$0.063 per ounce

Explanation:

The unit price can be calculated as:

[tex]\frac{Price}{Number\text{ of ounces}}[/tex]

Therefore, the unit price for every item is:

[tex]\frac{\text{ \$ 1.36}}{18\text{ oz}}=\text{ \$ 0.075 per oz}[/tex][tex]\frac{\text{ \$2.02}}{32\text{ oz}}=\text{ \$ 0.063 per oz}[/tex]

So, the answers are $0.075 per ounce and $0.063 per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

The function of the eardrum in the middle ear is to
The function of the eardrum in the middle ear is to
how do you write 4540 million in standard form?
how were north american colonies all similar in the 1700s?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
what's another word for over thinking?
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7
The function of the eardrum in the middle ear is to