MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

You dribble a basketball while walking on a basketball court list and describe 3 pairs of action-reaction forces
Which part of persuasive speech analysis does the following passage determine? - A teacher explains note-taking so students do better in school. A. Speaker's cr
Read the passage about dogs in the classroom. Which two sentences give the best description of the passage?
An application, a course guidebook, and a counselor’s phone number are all a. Expert resources c. Material resources b. Support resources d. Leader resources.
what may the world of work be like in 20 years
When using direct quotes, you should integrate, or work in, the quote in a way that makes your summary flow smoothly. TRUE FALSE
How did Da Vinci reflect the ideas or historical events of the Renaissance?
How is the formula of a compound useful? The formula tells only how many elements are combined in a compound. The formula tells only the amounts of each element
Mike constructed a quadrilateral POQS. He used a compass and straightedge to accurately construct line segment OS, as shown in the figure below. Which could be
How much can marco spend on video games each week?