cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Multiplying of real numbers 1/5(-65)
What is the missing number? 2.1 + (–3.4 + 5) = [ + (–3.4)] + 5
how do you simplify (7 + 6w)6 what are the steps
gerri earns a 9% commission. find gerri’s commission on total sales of $810
How do you graph y = 1/4x?
J̤̮o̤̮e̤̮y̤̮ f̤̮i̤̮l̤̮l̤̮s̤̮ 1/5 o̤̮f̤̮ a̤̮ t̤̮o̤̮f̤̮f̤̮e̤̮e̤̮ b̤̮o̤̮x̤̮ i̤̮n̤̮ 1/25 o̤̮f̤̮ a̤̮ m̤̮i̤̮n̤̮ṳ̮t̤̮ e.h̤̮o̤̮w̤̮ m̤̮ṳ̮c̤̮h̤̮ t̤̮i̤̮m̤̮e̤̮ w̤̮i̤̮l̤̮l̤̮
Write the equation of the horizontal and the vertical lines that pass through the point (-1,-8)
Solar radiation: select one: a. is essential for photosynthesis. b. all of these choices are correct c. is captured by plants and may eventually become the ener
The exchange of information among dns servers regarding configured zones is known as:
Jerry multiplied 3.04 x 7.091 and got the product 2.155664. Is his answer reasonable? Why or why not?