fabtatirddunnet fabtatirddunnet
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 pet pound?

Respuesta :

RCIII RCIII
  • 04-02-2017
The total cost for peaches is $0.40 you get that by (0.5)(0.80) as for oranges (0.7)(.90)=$0.63 so $0.40+$0.63=$1.03
Answer Link

Otras preguntas

The rectangle has an area of 4(x+3) square units. A- If the dimensions of the rectangle are doubled, what is the area of the new rectangle in terms of x? Show y
Please help with math question and please show ALL work. 1....How many solutions does the equation 3x+x+3=2(2x+1)+1 have? 2...How many solutions does the pair
how would u form a superlative for the adverb widely
what rule does static electricity follow
The length of a rectangle is 4 times its width and the perimeter is 150 feet. What is the width of the rectangle? A. 75 feet B. 30 feet C. 15 feet D. 60 fe
what are the 2 major types of cofactors?
What Role Does the Sun Play in Producing Winds And Ocean Currents
_______ is the largest continental biome. It experiences long, cold winters; short, mild summers; and low precipitation. It is characterized by coniferous fore
In which sentence does the prepositional phrase act as an adverb? A. Last evening, Anne suffered from a headache. B. The door to the attic was left open. C. Mr
i need help with this question