pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

A researcher asks the first 10 people he meets at a shopping mall about their opinions on a certain brand of shampoo. This is an example of a ________________.
What do you think the significance of the fisherman catching a dead donkey is?
What is the best way to use a credit card to build your credit history?
What photography technique helps to illustrate light normally invisible to the human eye?thermal photographymacro photographyradiation photographyinfrared photo
How to find the sum of these terms. 1. 5x,12x,9x 2. -5x,19x,-7x
a company sold a machine for 15,000$ in cash. The machine originally cost $38,000 and accumulated depreciation was 20,000
Having problems figuring out molar mass in general. steps would be most appreciated.​
Explain how the layers of Earth are connected and affected by each other.
Which function is represented by the graph?
what was the risk situation in which sir douglas mawson was?​