ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

true or false : Confirmation of Supreme Court nominees typically takes longer today than in the past
how does "The Red Wheelbarrow" use figurative language?​
A 36-foot guy wire is attached to a utility pole to provide support for the pole. The wire forms a 60° angle with the ground. How high up the pole is the wire a
PLS HELP! VERY URGENT! Choose three answers in the question below. I will give five stars the thanks and BRAINLIEST! I will give 50 point for this one! And brai
Alice kicks a 0.25 kg soccer ball with 0.5 N of force. What force does the ball exert on Alice’s foot as she kicks it? N
Identify an acute angle and give its measure.
Alexa purchased a new car valued at $30,000 that depreciated continuously at a rate of 25%. Its current value is $12,000. The equation 12000 = 30000(1 r)t repre
The total amount you earn as a salary or hourly wage is called ___ income. A. Net B. Surplus C. Residual D. Gross
If you can mow 90 lawns in 45 hours, how long will it take to mow 12?
What kinds of things should you focus on when reading your peer’s paper? A.what’s working well in the draft B.where the writing gets confusing C.what the mai