mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

calculate the value of s and t​
____is the basis of autogenic training. Autohypnosis Autotomy Autocatalysis Autoimmunity
what were some similar methods that colonies utilized to achieve independence during world war 2
(I WILL GIVE BRAINILEST AND 35 POINTS!)Calculate the Volume of the prism by first finding the total number of half-unit cubes that will fill it. There are 8 hal
who or what killed the Wright's Brothers
Types of recycling 1) 2) 3)
On Monday, Payton rode 7 miles on a bike. On Tuesday, she rode 23 miles. On Wednesday, she rode 3 times as much as she did Monday and Tuesday combined. What equ
what’s an analogy for infraction please help will mark brainly
A flat coil of wire has an inductance of 40. 0 mh and a resistance of 6. 00 ω. It is connected to a 21. 2-v battery at the instant t = 0. Consider the moment wh
Escribe una oración con cada uno de los verbos conjugados que se muestran a continuación: 1. Vivo 2. Saltas 3. Aman