nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

Hi, anyone out there?
Each day Davey went golfing. His scores were -8, 4, 3, 0 and -1.What was his average score? A. 0 B. -2/5 C. -1/2 D. -7/9
why might digital media be more effective than television ads?
Read the following paragraph. Choose the best analysis of the paragraph. A topic sentence states the main idea or subject of a paragraph. Everything in the para
QUESTION 34 Laws that serve to define how laws are used, applied, and enforced are known as ______ laws.
1. Which graph shows y as a function of x?​
Write an equation for the sentence: Three times the sum of x and y is identical to five times x.
To what extent was foraging or farming more desirable for early humans?" Please use claim evidence and reasoning
Rent-A-Swag has a 9% late fee each day your rentals are overdue. What is the fee for a $39 rental that is 13 days late?Thank you!​
someone pls help me 50 brain if correct​