Emily419 Emily419
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Phillip says that the unit cost is 2÷$2.50= $0.80 per pound. Explain his error.

Respuesta :

MonksterHD
MonksterHD MonksterHD
  • 15-02-2017
The issue is that a number can not be divided by a higher number unless it becomes negative, so the point is that there is no way he can devide it like that
Answer Link

Otras preguntas

how to divide 25.0 divided by 29.4
an employer pays $22 for 2 hours is the ratio table to determine how much she charges for 5 hours
Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has bee
80% of what number is 94
change 12.39% to a decimal
Integers are _____ rational numbers A. always B. somtimes C. never
All of the following European countries held territory in Africa EXCEPT: A. Belgium B. Russia C. France D. England
Can you explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
Why did so many Native American peoples adopt Christianity in Latin America during the 1500s?
Which number is 164,502,423 decreased by 100,000?